Ushtruesi i detyrës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti sot sërish ka kërkuar zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare në vendin e tij, duke theksuar disa shtete në të cilat do të mbahen në muajt në vijim, mes të cilëve edhe Maqedonia e Veriut, e cila, sipas tij, e presin zgjedhje në muajin korrik, njofton korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Zyra BE-së në Kosovë, sot me rastin e Fitër Bajramit ka thënë se Bashkimi Evropian mbështet lirinë e fesë dhe aftësinë për të praktuar besimin.

Këtë deklaratë të BE-së, shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova e ripostoi në llogarinë e saj “Twitter” ku ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit.