Data 24 mars të vitit 1999 shënon edhe fillimin e fushatës së bombardimeve të Aleancës Veriatlantike për çlirimin e Kosovës nga okupatori serb.

Asokohe pasi nga Beogradi ishte kthyer duarthatë ish i dërguari i posaçëm amerikan, Richard Holbrook, dhe i kishte thënë sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Javier Solana, se diktatori Slobodan Millosheviq kishte refuzuar edhe kërkesën e fundit për t’i dhënë fund fushatës së pastrimit etnik të shqiptarëve në Kosovë, nisën sulmet ajrore të kësaj aleance për ta çliruar Kosovën.

Këto maska kushtojnë vetëm 0.10 cent për copë

Këto maska kushtojnë vetëm 0.10 cent për copë

Në kuadër të implementimit të planit operativ “Corona Virus” me qëllim të mbrojtjes së të burgosurve dhe punonjësve të Shërbimit Korrektuese të Kosovës nga Pandemia “Covid-19”, të burgosurat në QKFL kanë filluar prodhimin e maskave kirurgjikale.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe kryeministri i Kosovës,Albin Kurti, zhvillojne telefonatën e parë zyrtare.
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e ka përshëndetur vendimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për heqjen e plotë të tarifave doganore ndaj Serbisë dhe Bosnjë-Hercegovinvës, duke filluar nga 1 prilli i këtij viti.

Edhe në ditën kur Kosova pati rastin e parë të vdekjes si pasojë e coronavirusit partnerët në koalicion kanë vazhduar me kritika të ashpra.

Lidhja Demokratike e Kosovës një ditë më parë ka shprehur shqetësimin e thellë rreth situatës pandemike në Kosovë, si pasojë e coronavirusit, teksa konstatoi përgjegjësinë e kryeministrit Albin Kurti dhe partisë së tij, Lëvizjes Vetëvendosje për shkaktimin e krizës politike.