Deputetët konservatorë do të fillojnë procesin e zgjedhjes së udhëheqësit të tyre të ri dhe kryeministrit të ardhshëm , në raundin e parë që do të mbahet në Parlament, sitën e sotme.

Votimi do të bëhet me votim të fshehtë për 10 kandidatët, dhe rezultati pritet të dalë pas orës 13:00, shkruan Dritare.net.

Secili nga 10 kandidatët që nuk arrin të sigurojë së paku 17 vota do të eliminohet nga gara.

Më 19 dhe 20 qershor, Partia Konservatore do të zhvillojë votime deri sa në garë të mbeten vetëm dy kandidatë, shkruan dritare.net

Më pas të dy kandidatët më të votuar duhet të amrrin edhe besimin e anëtarësisë së partisë, pasi është ajo që do ta zgjedhë kryeministrin me datën 22 qershor.

Më poshtë të gjithë kandidatët/ dardania.com

 

Foto 1 nga 11

Michael Gove - Sekretar për Mjedisin

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All