Prej tre muajsh tanimë në Hing kong kanë plasur trazirat, dhe çdo natë protestat e dhunshme kanë zënë vend.

Protestat pro demokracisë, kundërshtohen nga Kina e cila ka ndërmarrë një hap që mund të nxeh gjakrat.

Pekini ka vendosur që të dërgojë ushtrinë në rajoni ne Hong Kongur, ndërsa është duke zhvilluar rotacionin rutinë të garnizonit

Ndonëse trupat hynë gjatë natës dhe media shtetërore njoftoi në kohë për lëvizjet, sipas analistëve një veprim i tillë mund të ndikojë negativisht në rajonin e përfshirë prej tre muajsh nga protestat pro demokracisë.

Kina ka denoncuar vazhdimisht protestat në Hong Kong dhe ka akuzuar Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë se po ndërhyjnë në punët e brendshme të rajonit./ dardania.com

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All