Luftime të ashpra po zhvillohen përreth kufirit sirian, në Ras al-Ain, ndërsa forcat turke vazhdojnë akoma më ashpër në veri-lindje të kurdëve, informon dritare.net.

Turqia thotë se ka marrë qytetin kryesor, por Forcat Demokratike Siriane të udhëhequra nga kurdët e mohojnë këtë.

Turqia gjithashtu ka mohuar shënjestrimin e forcave amerikane, pasi Pentagoni tha që trupat në perëndim ishin sulmuar me zjarr.

Gati 50 civilë raportohet se janë vrarë në të dy anët e kufirit dhe 100,000 të shpërngulur, që nga e mërkura.

Vendimi i Presidentit Donald Trump për të tërhequr trupat amerikane nga zona solli dritën jeshile për Tuqinë, për të sulumuar kurdët./E.B-dritare.net

Flash Lajme

Më të lexuarat