Italia ishte vendi i parë në Evropë, u koronavirus u përhap në mënyrë masive. Po sa do të zgjasë kjo epidemi në Itali?

Mbase muaj e verës do të dobësojnë disi këtë sëmundje infektive.

Por epidemia do të zgjasë me muaj.

“Do të jetë një bashkëjetesë e gjatë, ajo mes Italisë dhe koronavirus”, u shpreh mjeku Gianni Rezza për mediat italiane.

Ai shprehet se virusi është jashtë kontrollit, dhe mund të përhapet kudo. Por njerëzit duhet ta kuptojnë se është i ngjashëm me një grip normal. Nuk dëmton shumë, përveç të sëmurëve kronikë dhe grupmoshave të mëdha.

Rreziku më i madh është për të moshuarit dhe të sëmurët me dializë, me dhe ato që kanë probleme me zemrën./L.F-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All