Presidenti i Venezuelës, Nicolás Maduro ka lavdëruar forcat e armatosura për besnikërinë ndaj tij dhe mposhtjen e një “grusht shteti” të udhëhequr nga SHBA-ja dhe udhëheqësi i opozitës, Juan Guaido.

“Ata i ftuan forcat e armatosura për një ‘grusht shteti ushtarak’ dhe përgjigjja e tyre ishte e qartë, e mposhtën atë grusht.”,- tha Maduro.

Gjatë një tubimi, Maduro fajësoi gjithashtu shkurtimet e mëdha të pushtetit të Venezuelës mbi “sulmet kibernetike” nga opozita. Vërejtjet e tij erdhën pas një sërë protestash nga grupet proqeveritare dhe opozitare. Në kryeqytetin Caracas, disa përkrahës të Guaidós u përplasën me policinë. Maduro ka ruajtur mbështetjen e aleatëve ushtarakë, duke përfshirë Rusinë dhe Kinën që kur Guaido u vetëshpall president më 23 janar./dritare.net

Flash Lajme

Më të lexuarat