Sot Belgjika nuk ka votuar vetëm për parlamentin europian. Belgët kanë pasur gjithsej tre palë zgjedhje:zgjedhjet federale, zgjedhjet rajonale dhe ato për Europën, bën me dije Dita, duke cituar mediat ndërkombëtare.

Pritet që edhe në zgjedhjet për parlamentin europian të kryesojë partia e ekstremit të djathtë Vlaams Belang, që është edhe favorite për zgjedhjet federale në vend.

e.ll./dita

Flash Lajme

Më të lexuarat