Nasa ka zbuluar një shenjë të re horoskopi, të cilën e quan Ophiuchus. Si simbol, kjo shenjë horoskopi ka një burrë i cili mban një gjarpër në dorë.

Sipas NASA, Ophiuchus, përkon me të lindurit gjatë periudhës 29 nëntor dhe 17 dhjetor. Sipas studimit, kjo shenjë ka ekzistuar në kalendarin e babilonasve. Me shtimin e kësaj shenje, do të ndryshohet datat e të gjitha të tjerave.

Kalendari i ri me 13 shenja do të ndryshojë në këtë mënyrë:

Bricjapi 20 janar-16 shkurt

Ujori 16 shkurt-11 mars

Peshqit 11 mars-18 prill

Dashi 18 prill- 13 maj

Demi  13 maj- 21qershor

Binjakët 21 qershor- 20 korrik

Gaforrja 20 korrik-10 gusht

Luani 10 gusht-16 shtator

Virgjëresha 16 shtator-30 tetor

Pershorja 30 tetor-23 nëntor

Akrepi 23 nëntor-29 nëntor

Ophiuchus 29 nëntor-29 dhjetor

Shigjetari 17 dhjetor-17 janar

j.l./ dita

Flash Lajme

Më të lexuarat