Deri tani, shkencëtarët kanë konfirmuar që COVID-19 është një infeksion i frymëmarrjes, i shkaktuar nga një koronavirus, i cili hyn në trupin e njeriut përmes hundës dhe gojës.

Përveç simptomave të frymëmarrjes, njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje infektive gjithashtu kanë treguar simptoma të sëmundjeve të tjera të tilla si sëmundja gastrointestinale, infeksioni i syrit dhe infeksionet e trurit, shkruan Gazeta Shneta.

Kohët e fundit, mjekët kanë zbuluar një sëmundje të re të tiroides në pacientët e prekur nga Covid-19.

Në studimin e botuar në Oxford Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, shkencëtarët raportuan se Covid-19 mund të çojë në tiroidin subakut.

Rezultatet ishin befasuese për mjekët pasi funksionet dhe imagjinatat e tiroides së një pacienteje ishin normale në muajin e kaluar.

Më vonë mjekët e diagnostikuan me tiroidin subakut dhe menjëherë iu dha prednisone, një ilaç për të ulur inflamacionin.

Sëmundja e rrallë e tiroides Tiroiditi subakut është një sëmundje tiroide që shkakton inflamacion të gjëndrës tiroide.

Nuk ka ndonjë shkak të specifikuar të kësaj sëmundjeje të tiroides, por shumë shpesh është raportuar pas një infeksioni të traktit të sipërm respirator.

j.l./ dita

Flash Lajme

Më të lexuarat