Pas një sëmundje të rëndë, sot në spitalin e Mitrovicës vdiq aktivisti dhe profesori i Sociologjisë Rexhep Ahmeti.Profesor Ahmeti ka qenë ushtar i UÇK-së, drejtor shkolle, profesor në shkollë të mesme e poashtu ka qenë edhe i angazhuar si profesor për një kohë në Universitetin e Mitrovicës “Isa Boletini”.Varrimi i të ndjerit do të bëhet nesër, konkretisht me datë 9 dhjetor 2019, me kohën e ikindisë në varrezat e dëshmorëve të lirisë në Shipol të Mitrovicës.

Kosova ende zyrtarisht nuk ka filluar me transmetimet digjitale tokësore

Kosova ende zyrtarisht nuk ka filluar me transmetimet digjitale tokësore

Listat tregojnë në mënyre alfabetike shtetet evropiane se kur kanë filluar dhe janë standardizuar transmetimet digjitale tokësore nga ato analoge tokësore, transmetime të njohura si DVB-T apo DVB-T2 (Digital Video Broadcasting Terrestrial).

Të martën me shi dhe borë

Të martën me shi dhe borë

Mot kryesisht i ndryshueshëm do të mbretërojë mbi vendin tonë gjatë këtyre pesë ditëve të parashikimit. Kjo situatë meteorologjike është si pasojë e prezencës së masave të ajrit me origjinë nga verilindja, të cilat nuk do të jenë të qëndrueshme.

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një konferencë të organizuar nga EastWest Instute, ka prezantuar parimet e tij për dialogun Kosovë-Serbi. Kreu i Vetëvendosjes i cili pritet që të jetë edhe kryeministër i Kosovës, ka thënë se Vuçiq nuk do të jetë pjesë e tryezave të diskutimeve Kosovë-Serbi, meqë s’do të ketë dialog mes dy shteteve në nivel presidentësh.

U shqiptuan mbi 1 mijë tiketa dënimi

U shqiptuan mbi 1 mijë tiketa dënimi

Numri i aksidenteve që po ndodhin çdo ditë në Kosovë vazhdon të jetë i lartë. Kështu, vetëm në 24 orët e fundit janë raportuar 41 aksidente trafiku, një me fatalitet, 17 me të lënduar dhe 23 me dëme materiale, shkruan rtv21.tv.

Instituti Kombëtar propozon masa strategjike

Instituti Kombëtar propozon masa strategjike

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar me shkaqet e ndotjes së ajrit i cili mund të kërcënon shëndetin.

Në sezonin e dimrit, qyteti i Prishtinës po zhytet në smog që paraqet ndotje të kombinuar të ajrit me gazra dhe aerosole i cili vërehet gjithandej.