Pas pauzës për shkak të festave të fundvitit, prej nesër në Gjykatën Penale do të vazhdojnë gjykimet për rastet e Prokurorisë Speciale.

Gjatë kësaj jave do të mbahen seanca për rastet “Tenderët”, “TNT”, “Transportuesi”, “Monstra” dhe “Dhuna në Qendër”, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Lënda me KOK nr.3/19 nga prokuroria e shënuar si “Talir” e formuar pas aktakuzës së miratuar të Prokurorisë Publike për ndjekjen e veprave penale të cilat kanë lidhje dhe dalin nga ndjekja e paligjshme e komunikimeve, sipas sistemit AKMIS është ndarë për veprimin e mëtutjeshëm te gjykatësi Osman Shabani, informon sot Gjykata Themelore Shkupi 1-Shkup, njofton Koha.

Sot po mban mot me vranësira të ndryshueshme. Në disa pjesë të vendit do të ketë edhe mjegull ndërsa do të fryjë edhe erë në drejtimin veri-perëndimor. Gjatë ditë gjithashtu do të ketë rreshje të borës.

Rami Mislimi

Gjithnjë i kam qejf njerëzit unik që kanë stilin e veçantë prej tjerëve, dhe e ndjejnë veten të ri, ama këto rruza të Buxhakut s’munda me i përtyp, sdi a stil e ka apo çka ende vazhdojë të bëjë muhabet me veten.

Maqedonia bëri hapin historik duke votuar ndryshimet Kushtetuese për Marrëveshjen e Prespës, hap ky që u mbështet njëzëri edhe nga ndërkombëtarët.

Por partia më e madhe e opozitare e Maqedonisë ka nisur aksionin politik duke synuar të çojë vendin në zgjedhje.

Nuk është koha për zgjedhje të reja, por për pastrimin e gjithë partive

Urim SALIHU
Koha nuk është për zgjedhje, por për pastrimin e disa figurave që janë në skenën politike dhe ky pastrim duhet të ndodhë te të gjithë subjektet duke filluar nga BDI më shumë nga të gjitha dhe është fiks momenti që të fillojë me zëvendësimin e disa figurave kyce në parti dhe zëvendësimin e tyre me njerëz të rinj, pra me njerëzit e 20 viteve të ardhshme që kanë tjetër mentalitet dhe ka shumë prej të rinjve që mund të zëvendësojnë politikisht këdo.