Edhe pse ende nuk bëhet i ditur emri, nga burime brenda partiake te Alternativa mësohet se ministri i ardhshëm i Kulturës, që do të zëvendësojë Asaf Ademin mund të jetë nga Shkupi, shkruan Gazeta Lajm “Sipas gjitha gjasave do të jetë një figurë e re politike i cili mund ta zëvendësojë ish ministrin e Kulturës Asaf Ademi”, kanë thënë për Lajm këto burime.

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq ka dhënë kritika të ashpra ndaj Maqedonisë së Veriut për shkak të Kosovës.

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se Maqedonia e Veriut e ka pranuar pavarësinë e Kosovës në mënyrë që t’i afrohet perëndimor dhe të “mos qëndrojë argumenti” i presidentit të ri, Stevo Pendarovski se vendimi erdhi për shkak të shqiptarëve që jetojnë në shtetin e tyre.

Kreu i Kishës katolike, Shenjtëria e tij Papa Françesku sot vizitë në Shkup, ku do të mbajë meshën në sheshin ku pritet të marrin pjesë mbi 15 mijë veta. Masat e sigurisë janë të nivelit të lartë dhe se janë angazhuar të gjitha kapacitetet institucionale dhe të sigurisë që kjo vizitë të kalojë e qetë, theksuan autoritetet qeveritare.

Presidenti i sapozgjedhur i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka thënë se shteti i tij Kosovën e ka njohur në përputhje me interesin strategjik të Maqedonisë.

Presidenti i sapozgjedhur i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka thënë se pozicioni i shtetit të tij karshi Kosovës nuk ndikon në marrëdhëniet me Serbinë.

Këto ditë në duar të lexuesit shqiptarë do të gjendet libri voluminoz (500 faqe) i publicistit dhe ish ambasador Mahi Nesimi ku autori kësaj rradhe (ky është libri i tij i pestë) në mënyrë mjaftë të dokumentuar na pasqyron gjendjen aktuale politiko ekonomike dhe zhvillimet e përgjithëshme në Maqedoninë e Veriut me theks të posaçëm atë të shqiptarëve.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e zgjedhur të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

“Homologun tim të ri e urova për fitoren në zgjedhjet presidenciale, e cila është fitore edhe për Maqedoninë e Veriut si shtet shumetnik, që aspiron anëtarësimin në Bashkimin Evropian”, tha Thaçi në një postim në Facebook.