Ata humbën jetën teksa po ktheheshin nga ekskursioni në Shqipëri

Ata humbën jetën teksa po ktheheshin nga ekskursioni në Shqipëri

Sot në Fushë Arrëz të Shqipërisë, janë bërë homazhe në prag të përkujtimit të aksidentit të ndodhur 15 vite më parë (më 14 tetor 2004), ku humbën jetën 15 maturantë gjimnazist nga Malisheva, përderisa po ktheheshin nga ekskursioni i organizuar nga ana e shkollës së tyre.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë vendosur të angazhojnë grupe punuese për definimin e marrëveshjes për koalicion qeverisës që nga sot.Por, as LVV e as LDK ende nuk ka përcaktuar emrat e zyrtarëve që do të marrin pjesë në negociata.Nënkryetari i LVV-së Besnik Bisilimi, i kontaktuar nga “Gazeta Blic” tha se ende nuk është vendosur se kush do të jetë pjesë e grupit punues nga partia e tij, por megjithatë shtoi se gjasat janë që ai të jetë njeri prej anëtarëve të këtij grupi.

Këtë pyetje, KosovaPress e ka parashtruar në KQZ. Zëdhënësi i këtij institucioni, Valmir Elezi është përgjigjur shkurt se nuk mund ta dinë këtë.

Ai e ka lënë mundësinë që këtë përgjigje ta marrin kushdo që është i interesuar duke parë formularët e rinj që do të plotësohen pas rinumërimit dhe të cilët KQZ-ja do t’i publikojë në ueb faqe.

Burime të ‘Kosovapress’, brenda KQZ-së, bëjnë me dije se Limaj i ka dërguar mbrëmë këtë letër ku ai ka kërkuar rinumërim të votave në nivel vendi.

Në këtë letër ndër të tjera shkruan se janë evidentuar parregullsi dhe shkelje flagrante në përdorimin e formularëve të bartjes se rezultateve zgjedhore në të gjitha komunat e Kosovës.