Anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje (VV), Boiken Abazi, përmes një shkrimi në Facebook ka treguar arsyet se pse ende nuk ka koalicion mes VV-së dhe Lidhjes Demokratike e Kosovës (LDK), shkruan GazetaBlic.Abazi përmes shkrimit ka treguar 10 pika ku tregon hapat që kishte marrë VV dhe LDK gjatë tërë kësaj periudhe, që nga 6 tetori.Ai ka thënë se refuzimi i njëpasnjëshëm i LDK-së karshi ofertave të VV-së janë arsyet se pse ende nuk ka një marrëveshje mes këtyre dy subjekteve.

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, sot është parë duke u drejtuar në një nga Gjykatat tek Pallati i Drejtësisë.
Menjëherë nga zyra ligjore e Vetëvendosjes, përmes një sqarimi në “facebook”, kanë thënë se arsyeja pse Kurti i ishte drejtuar Pallatit të Drejtësisë sot në mëngjes, ishte pasi që ai është ftuar nga Prokuroria Themelore e Prishtinës, për intervistim në lidhje me kërcënimin që i’u bë atij nga anëtari i Nismës, Haxhi Hoti.

I pranishëm ishte edhe zëvendës-ndihmës sekretari i ShBA-së, Jorgen Andrews

I pranishëm ishte edhe zëvendës-ndihmës sekretari i ShBA-së, Jorgen Andrews

Nga sot Shërbimi Korrektues i Kosovës do ketë mundësi më të mira të punës pasi që byroja për çështje ndërkombëtare të narkotikëve dhe zbatimit të ligjit (INL) e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, këtij institucioni i dhuroi pajisje me vlerë rreth 100 mijë dollarë.

Siguria kibernetike vazhdon të jetë prioritet për MPB-në

Siguria kibernetike vazhdon të jetë prioritet për MPB-në

Këshilli Shtetëror për Siguri Kibernetike i Kosovës, sot mbajti takimin e parë të rregullt për vitin 2020, në të cilin u diskutua në lidhje me nivelin e sigurisë kibernetike gjatë vitit të kaluar si dhe aktivitetet dhe masat që janë marrë lidhur me këtë çështje.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka mirëpritur të Dërguarin e Posaçëm të Presidentit Trump për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, ambasadorin Richard Grenell, në një restorant të Prishtinës.Në fillimin e darkës Thaçi dhe Grenell dhanë deklarata për media ku theks të veçantë i kushtuan rritjes ekonomike të Kosovës dhe Serbisë përmes arritjes së paqes.