Astronomy Outreach of Kosovo i sjell edhe një sukses Kosovës

Astronomy Outreach of Kosovo i sjell edhe një sukses Kosovës

Logo e klubit për astronomi në Kosovë, Astronomy Outreach of Kosovo, dizajni i së cilës është bazuar në simbolet e flamurt të Kosovës ka arritur në orbitën e Tokës.

Nga Beqir Sina/INA

Përfaqësuesi i demokrat i Nju Jork-ut, Eliot L. Engel, Kryetar i Komisionit për Punë të Jashtme, lëshoi një deklerat nga Capitol Hill, ku ai dhe kolegu i tij republikan Michael McCauli, në një bill të Dhomës se Përfaqësuesve shtyu Bashkimin Evropian të certifikojë Planin e Liberalizimit të Vizave të Kosovës dhe të japë liberalizimin e vizave për Kosovën.

Grenell arriti në Kosovë

Grenell arriti në Kosovë

Filloi takimi i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi me Richard Grenell. Përfaqësues Special të presidentit të SHBA-së, Donald Trump.

Thaçi priti Grenell në presidencë.

Anëtari dhe deputeti i AAK-së, Bekë Berisha ka folur për rolin e deputetëve të partisë së tij kur të krijohet Qeveria e Kosovës. Ai tha në RTK se edhe nëse partia e tij nuk e ndjek ai do të përkujdeset që t;ia përmedn secilin veprim per t’ia kujtuar se nuk është e lehtë të mbahet pozita e kryeministrit.

Mot me diell dhe vranësira të shpërndara.

Mot me diell dhe vranësira të shpërndara.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 1-6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 20-22 gradë Celsius.

Kështu u tha në konferencën e organizuar nga organizata gjermane GIZ dhe fondacioni “ Jahjaga” me temën “Drejt garantimit të qasjes së barabartë të grave në drejtësi”.

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt tha se boshllëqet ligjore brenda sistemit të drejtësisë në Kosovës kanë bërë që gratë në Kosovë krahasuar me burrat nuk gëzojnë qasje të barabartë në drejtësi.

Kryetari dhe kandidati i Vetëvendosjes për kryeministër, Albin Kurti ka thënë se nuk ka mundësi të një koalicioni paszgjedhor pa LDK-në. Sipas tij, po të mos arrihet marrëveshja me LDK-në, duhet të shkohet në zgjedhje, ndonëse thotë se PAN-i di të bëjë manovra të ndryshme duke provuar të bëjë diçka me LDK-në, por se, sipas tij, kjo do të ishte “dhuna më e madhe e vullnetit të popullit”.