Shtetet e Bashkuara dhe Turqia janë pajtuar që të pezullohet ofensiva turke në veri të Sirisë.

Lajmin e bëri të ditur, zëvendës presidenti amerikan Mike Pence, i cili tha se marrëveshja u arrit pas pesë orë bisedimesh me presidentin turk, Reccep Tayyp Erdogan, në Ankara.

Pence tha se Turqia dhe SHBA-ja janë pajtuar për “qëllimin e përbashkët për të shkatërruar grupin militant Shteti Islamik”.

Pas lajmit të armëpushimit, Trump ka shkruar në “Twitter”:

Lajm i shkëlyer nga Turqia. Konferenca për shtyp do të shtyhet. Faleminderit Erdogan. U shpëtuan miliona jetë njerëzish.

j.l./ dita

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All