Algjeria është përfshirë nga protestat masive kohët e fundit, çka detyruan Presidentin Abdelaziz Bouteflika të jepte dorëheqje nga posti.

Por nga ana tjetër një gjykatë vendase, ka dënuar me 27 vite burg dy ish-kryeministra aleatë me Presidentin e dorëhequr.

Konkretisht, Ahmed Ouyahia u dënua me 15 vjet dhe Abdelmalek Sellal me 12 vjet.

Ata janë shpallur fajtorë nën akuzën e keqpërdorim të pushtetit me qëllim pasurimin.

Dy ditë më vonë Algjeria do të shkojë në zgjedhje të parakohshme./ dardania.com

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

Flash Lajme

Më të lexuarat