Autoritetet paralajmëruan të dielën për një rrezik të lartë të orteqeve në anën veriore të Alpeve, pasi reshjet e mëdha të borës në ditët e fundit krijuan kushte të rrezikshme në pjesën  Gjermanisë Jugore, Austrisë dhe Zvicrës.

“Një skiator 20-vjeçar vdiq në një ortek të shtunën në malin Teisen, pranë kufirit austriak”, tha policia gjermane. Në Austri, transmetuesi publik ORF njoftoi se një 26-vjeçar vdiq të dielën pasi u godit nga një ortek ndërsa skijonte pranë qytetit Schoppernau.

Autoritetet në Austri mbyllën disa rrugë dhe linja treni për shkak të rreziqeve të ortekëve, ndërsa aeroportet në rajon kanë parë vonesa kur punëtorët luftuan për të pastruar sasi të madhe të dëborës dhe akullit tek avionët. Qindra pasagjerë u mbërthyen për orë të tëra në një tren të dielën herët sepse një pemë e mbushur me borë u rrëzua mbi gjurmët e hekurudhës pranë Kitzbuehel, Austri. Rreth 14,000 banesa u lanë përkohësisht pa energji elektrike në Austrinë veriore për shkak të dëmtimit të linjave të energjisë.

ORF njoftoi se rreth 600 banorë dhe turistë ishin ende të mbërthyer në fshatin Soelktal të Austrisë pas bllokimit  të rrugës. Një helikopter i ushtrisë austriake arriti të dërgojë disa furnizime të dielën. Zyrtarët në rajonin e Salzburgut e përshkruan situatën si “shumë të pasigurt”, duke vënë në dukje se ortekët e mëdhenj mund të shkaktoheshin spontanisht. Shërbimi i motit gjerman DËD parashikon një të ardhme prej 40 centimetra (gati 16 inç) të reshjeve në disa zona deri të hënën.

7 janar 2019 /Dardania.com

Flash Lajme