Kryeqyteti austriak, Vjena, i tha lamtumirë ikonikes, ballo të jetës, që mbledh fonde për AIDS-in, ndërsa të ftuarit e famshëm dhe me kostume ekstravagante u mblodhën në sallën e madhe të bashkisë së qytetit për të fundit herë…

E iniciuar nga ish artisti i make-up Gery Keszler, balloja ka mbledhur rreth 30 milionë euro për kauzat anti AIDS në Austri dhe jashtë saj, që nga edicioni i parë në 1993.

Keszler, njoftoi muajin e shkuar se edicioni i këtij viti do të ishte i fundit për shkak të mungesës së financimeve.

Balloja e këtij viti nisi me një ceremoni spektakolare hapjeje, frymëzuar nga bota e magjisë dhe cirku si edhe nga filmi klasik Magjistari i Ozit.

Fituesja e eurovizionit Konchita Vurst ishte ajo që hapi ceremoninë me një procesion akrobatësh, ndryshe nga ç’ndodh në një ballo tradicionale vjeneze, me 200 debutante të të gjitha moshave.

dardania.com

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All