Virusi vdekjeprurës kinez duket se po kalon Azinë dhe po hyn në Britani, thonë ekspertët e shëndetit.

Ata paralajmërojnë njerëzit që nuk kanë imunitet ndaj virusit të rrezikshëm.

Aeroporti Heathrow njoftoi se do të marrë masën e jashtëzakonshme për të ndarë të gjithë pasagjerët që fluturojnë për në Britani të Madhe nga Wuhan, qyteti kinez nga ku doli virusi.

Ekspertet e shëndetit kanë ngritur nivelin e kërcënimit në Mbretërinë e Bashkuar dhe njëri tha që mund të arrijë në epidemi globale, e ngjashme me gripin spanjoll të vitit 1918, e cila vrau më shumë se 50 milion njerëz.

Shkencëtarët kryesorë kanë paralajmëruar se deri në 10,000 pacientë mund të kenë virusin në formë SARS në Wuhan, më shumë se dyfishi i raportuar më parë. Zyrtarisht, janë diagnostikuar 483 persona.

Mbrëmë u raportua që sëmundja kishte arritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai është një burrë në të 30-at e tij nga shtetit Washington, i cili kishte udhëtuar përsëri nga qyteti Wuhan.

Pacientët e vdekur janë konfirmuar në Tajlandë, Korenë e Jugut, Tajvan dhe Japoni, dhe një njeri në Australi po testohet për virusin.

dardania.com

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All