Blerina Bombaj, dietologe

Mishi ka qenë ndër ushqimet që ka ndihmuar njeriun të mbijetojë dhe të evolojë, qindra mijëra vite më parë. Njeriu gjahtar, e ka organizuar jetën e tij rreth gjësë së gjallë, duke shpikur mjetet e gjuetisë dhe duke ndarë punët në familje dhe komunitet rreth ushqimit.

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Konsumimi i një veze në ditë mund të ulë rrezikun e zhvillimit të diabetit 2, ka zbuluar një studim i ri. Gjetjet nga studimi i kryer nga një universitet në Finlandë i shtohen debatit të vazhdueshëm: vezët janë të mira apo të këqija për diabetin?

Ilma Lamçe

Me rastin e festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të ri, Organizata Botërore e Shëndetit ka dhënë disa këshilla për mënyrën si duhet të ushqeheni. Kjo vjen si pasojë e abuzimit me ushqimin pasi dihet se të gjithë e teprojmë me ushqimin kryesisht me ëmbëlsirat.

Flash Lajme