Portreti më i kushtueshëm në histori, “Salvator Mundi’, gjurmët e të cilit humbën në mënyrë misterioze gjatë një shitjeje në ankand nga Christie’s në 2017 në Nju Jork, kanë përfunduar në një jaht gjigand.

Sipas faqes ArtNet.com piktura, e cila dyshohet se i dedikohet Leonardo Da Vinci, është në pronësi të princit trashëgimtar saudit, Muhammed bin Salman.

Një tjetër princ saudit, Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan al-Saud, mendohet të ketë blerë portretin për llogari të Salman në shifrën stratosferike të 450 milion dollarëve. Jahti i të fortit të Riad gjendet në detin e kuq në liqenin e Sharm El Sheik, sipas informacioneve të mbledhura nga agjensia ‘Bloomberg’.

ArtNet pretendon se ‘Salvator Mundi’ do të qëndrojë në bordin e ‘Serene’ deri në fund të inaugurimit të një ekspozite që sauditët pretendojnë të krijojnë në rajonin e Al Ula. Projekti dyshohet të jetë akoma në fazat elementare.

Bin Salman e ka blerë jahtin 400 milionë paund nga miliarderi rus pronari i Votka.

U tha se ai ishte me pushime në jug të Francës, kur Serene 134 metra e gjatë mori zbukurimin e tij, dhe ai e bleu atje dhe më pas ish-pronarin Yuri Shefler u largua atë ditë.

Jahti përbindësh ishte dikur ndër tre më të mëdhenjtë në botë, sipas Forbes, pas pronarit të Chelsea FC 162,5 milion Eclipse të Romës Abramovitch dhe 140 metra Oqeani Victory nga manjati i hekurit dhe çelikut Viktor Rashikov.

Dy vjet më parë, Serene u morrë nga Bill Gates dhe familja e tij, i cili thuhet se kishte paguar 5 milion dollarë në javë për të qëndruar në bord.

Ai krenohet me 15 dhoma, një klub nate, kinema, mur ngjitje, pishinë për ujin e detit, bibliotekë, spa shëndetësore, sallë nënujore, palestër dhe dy tuba nxehtë.

Ai gjithashtu vjen i pajisur me dy helipadë, një hangar helikopteri, një hangar nëndetës dhe pishina të shumta.

Salvator Mundi, attributed variously to Leonardo da Vinci or to his studio, shows Christ his hand raised to perform the sign of the Cross, holding a celestial orb representing the heavens in his left handThe superyacht Serene is one of the most luxurious ships in the world. It has two helipads and a hangar for a submarineChristie's unveiled Salvator Mundi as a Leonardo in October 2017 and it set a world recordA Saudi prince bidding by phone bought the picture for $450m including fees, but it is believed he was acting on behalf of the Crown PrinceCrown Prince Mohammed bin Salman of Saudi Arabia pictured in the Oval Office in 2015Bin Salman is said to have bought the Serene on the spot from former owner, Stolichnaya vodka billionaire Yuri Shefler, pictured, who had to move out the same day

g.kosovari


Flash Lajme

Më të lexuarat