Ndoshta ti mund të kesh pasaportën më të fuqishme në botë, ose atë më të rrallën. Por, pavarësisht nga sesa vlerë ajo ka, pasaporta juaj do të ketë përsëri njërën nga 4 ngjyrat; blu, jeshile, e kuqe ose e zezë.

Edhe pse nuk ka një rregull zyrtar në lidhje me pasaportat, vendet i i hartojnë kanë disa norma. Organizata  Ndërkombëtare e Aviacionit Civil (ICAO), që punon për të përcaktuar parimet e udhëtimit ajror, sugjeron që vendet të përdorin një tipografi, madhësi dhe font specifik, për dokumente zyrtare si pasaporta.

Natyrisht ka disa rregulla që thonë të krijohen me material që nuk rrudhoset, të jenë të përballueshme nga temperaturat pak të larta dhe të rezistojnë në një lagështi relative.

Megjithatë, ngjyrat e pasaportave nuk janë zgjedhur në mënyrë të rastësishme. Shumica e vendeve ende zgjedhin të përdorin ngjyra të thjeshta, të errëta ose të kuqe, jeshile dhe blu. Kjo sepse ngjyrat e errëta duken më zyrtare, por gjithashtu mund të fshehin edhe papastërtitë që mbartin./dardania.com

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All