Fundviti është i mbushur me festa dhe ngjyra. Por kush janë ngjyrat e vërteta të Krishtlindjeve.

Nëse Halloween ka të zezën dhe portokallinë, Shën Valentini të kuqen dhe të bardhë, ne të dardania.com ju bëjmë më dije se ngjyrat e Krishtlindjeve janë e kuqja dhe jeshilja.

Shoqëria prej kohësh i ka lidhur Krishtlindjet me kombinimin klasik të këtyre dy ngjyrave dhe ne e kemi pranuar përderisa çdo vit i zgjedhim si për dekor ashtu dhe në ëmbëlsirat që përgatisim.

Kanë mbetur e kuqja dhe jeshilja sepse shumë shekuj më parë, për të festuar solsticin dimëror, popujt e lashtë përdorin këto dy ngjyra për fat dhe mbrojtje nga gjërat e këqija. /dardania.com

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All