St Moritz ka shumë gjëra: një vendpushim me ski të nivelit botëror, është vendlindja e turizmit dimëror, dy herë shtëpia që organizoi Olimpiadën Dimërore dhe një perlë e fshehur për një përqind të botës, shkruan Business Insider.

Është gjithashtu, siç shkruajti Heidi Mitchell, “vendi më i fshehtë i skive në Evropë”. E vendosur në mes të Alpeve Zvicerane, St Moritz ka bërë më shumë se sa të popullarizojë sportet e dimrit si kriketi dhe polo, shkruan IndeksOnline. St.Moritz gjithashtu prodhoi një numër hotelesh luksoze me pesë yje dhe restoranteve të klasit më të lartë me kuzhinier të famshëm. St.Moritz është një nga vendet e preferuara, ku të famshëm, miliarderë, familje mbretërore … shkojnë për ski./a.meta


Flash Lajme