Lajme

Colors: Purple Color

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, mori pjesë sot në manifestimin shtetëror “Epopeja e UÇK-së në Dukagjin”.

Presidenti Thaçi tha se në  këtë  ditë pas fillimit të  fuqizimit të  rezistencës së  Ushtrisë  Çlirimtare të  Kosovës në  krye me komandantin legjendar Adem Jashari, dhe familjen Jashari dhe bashkëluftëtarë të tjerë, ndodhi ajo që  pritej të  ndodh edhe në  Gllogjan.

Anëtarë të Kryesisë, strukturat e Degës së LDK-së në Mitrovicë me kryetarin e Degës Safet Kamberin, familjarë dhe qytetarë kanë bërë homazhe te varri i Prof. Latif Berishës.

Në emër të Kryesisë, sekretari i përgjithshëm Ismet Beqiri ka vlerësuar rolin dhe figurën e poetit, veprimtarit dhe profesorit të dalluar, Latif Berisha.

Te varrezat ku prehen dëshmorët e Dukagjinit njerëz të shumtë kanë shkuar për të bërë homazhe por edhe për të kujtuar betejën e 24 marsit të vitit 1998.

Për nder të kësaj beteje është organizuar edhe një akademi përkujtimore ku tha se lufta e UÇK-së ishte kthesë historike ndërsa Epopeja e Dukagjinit si ngjarje që kishte ngritur moralin e shqiptarëve, të cilët ishin të etur për liri.

Flash Lajme