Një denoncim është bërë mbrëmjen e sotme nga një avokat mesazhin e të cilit e ka publikuar në rrjetet sociale ish-kryeministri, Sali Berisha, ku shprehet se “banditët me unifoormë futen dhe I keqtrajtojnë kafshërisht të burgosurit pas orës 01:30 të natës në burgun e Shënkollit”.

Duke bërë apel ndaj institucioneve ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, Berisha dënon dhunën, ndërsa në denoncimin e tij, avokati shprehet keqtrajtimi i të dënuarve vjen për shkak të pakënaqësisë së këtyre të fundit me ndryshimin e orareve dhe demostrimit të kësaj pakënaqësie.

Denoncimi i plotë:

Raprezalje masive, keqtrajtohen 45 te burgosur ne burgun e Shenkollit!

Ata po kerkonin te drejta te ligjshme bandite me uniforme futen dhe i keqtrajtojne kafsherisht pas ores 01:30 te nates!

Duke denuar me ashpersine me te madhe dhunen, brutalitetin e narkohorrave me uniforme, dhunimin dhe keqtrajtimin masiv te te drejtave te njeriut te burgosurve qe vuajne denimin ne burgun e Shenokllit, ju bej thirrje Organizatave Komitetit anti Torture te KE, Komisionit te te Drejtave te Njeriut te OKB, Amnisti International dhe organizatave te tjera te te drejtave te njeriut te denojne rreptesisht keto akte kriminale dhe te papergjegjshme te autoriteteve te narkoshtetit e Edvin Mafise.

Ketu me poshte keni denoncimin e avokatit dixhital. sb

Pershendetje ish-kryeministri zoti doktor Sali Berisha!Jam nje avokat nga 9 vite pune eksprienc ne fushen e drejtesise dhe sot jam perplasur me nje akt te dhunshem dhe shume ofenduese per drejtesine e burgjeve sot me 9 vite pune kam kaluar shume perplasje po kjo ishte nje perplasje shume e madhe dhe e turpshem. sot Z.Sali me erdhi nje prind shume i sheqtesuar ketu ne Shkoder dhe mu ankua dhe kishte kerkse ti hidhej ne gjyqe drejtorin e burgut Shenkolle per arsye qe jane dhunuar mbi 45 te burgosur ne burgun e Shenkollit dhe njari prej tyre ishte djali i tije lindur dhe banues ne Kiras te Shkodres,ai thote te shkoje ministria e drejtsise ti hapin gjitha kamerat e burgut te dalin provat qofse te burgoserit kane bere donje akt dhune ose donje dem matrial te ju shtohen dhe 5 vite po qofse policia e quajtur Dap ka shkuar i ka dhunuar ato veq qe jane quar per te drejten e tyre djali im me ben me dije se ne darke rreth oren 01:30 e nates forcat e policise Dap kane shkarkuar ne sektorin e tyre dhe ka dhunuar 45 persona pa te drejte dhe i kane izoluar sot rreth 27 persona qe mos te kene asnje lloj menyre per tu ankuar kurse 6 pri tyre i kane transferuar pa te drejte ne burgun e Fierit dhe i kane izoluar per 3 muaj te niveli me i rrezikshem i burgut dhe per cfare ?? sepse ato jane quar per te drejten e tyre sepse ato orarin e tyre e kane pasur pri ne 08:00 te mengjesit me 20:00 darkes tani e kane bere pri 08:00 e deri ne 18:00 por eshte arysa sepse shume prind te atyre personave qe po vuajne denimin mund te jene te gjithe ne pune me me minimalia jane ne pune deri oren 20:00 si mund ta quajne kete te ju hicet ti bejne shkurtim orari dhe pastaj ato qohen ne greve per te drejtat e tyre dhe ato sjedhin policine forcat Dap per ti rrahur dhe per ti izuluar.Besoj qe e kuptuat zoti Berisha fjalet e prinderit te shqetesuar me thuaj tani ose donje kush ku mund ta gjeje ky kete te drejte qe ti rikthehet dhe nje here djali ne burgun e Shenkollit dhe ku mund ta kerkoje ky te drejten e djalit qe e kane dhunuar ato te policise i kane vete provat qe kane kamerat po zdojne ti bejne publike dhe po munohen ta mydhin brenda per brenda vetes mos ti behet po publike.Zoti Berisha ne Shqiperia drejtesia nuk sherben ne anen e te drejtit po ne ane te fortit.Ju lutem ndaje kete shqetesim dhe ta shofim gjithe si po shkon drejtesia ne Shqiperi une i pari qe jam avokat kam frike ti bej padi ne gjykate se ato i kane gjykatat e tyre e pushojne direkt si qeshtje po qofse drejtesia shkon ne vend duhet te hapin kamerat dhe te dalin pamjet filmike.Faleminderit qofse e poston zoti Sali Berisha sepse ti je ne anen e popullit dhe te drejtit.Anonim.

Flash Lajme

Më të lexuarat