Ish-deputeti demokrat, Tritan Shehu, kujton përmes një postimi në “Facebook” 30-vjetorin e rrëzimit të Murit të Berlinit. Shehu shkruan se “Zhdukja e asaj barriere 30 vite me pare shenoi fundin e komunizmit, nje nga tragjedite me te medha ky per njerrezimin, rilindi shpresen duke hapur nje epoke te re”.

“Rrezimi i Murit te Berlinit na evokon sot Presidentin Regan dhe Papa Vojtilen. Zhdukja e asaj barriere 30 vite me pare shenoi fundin e komunizmit, nje nga tragjedite me te medha ky per njerrezimin, rilindi shpresen duke hapur nje epoke te re.

Dhe ne kete pervjetor te asaj ngjarje me vlera te pa llogariteshme ne histori nuk mund te mos kujtojme dy figurat e ndritura, qe secili me menyren e tij, hapesirat e tij, fjalet apo veprat e tij, punuan me guxim, kembengulje e mencuri per te bere te mundur ate ndryshim madhor te rruzullit pa miliona te vrare kesaj here, ne favor te paqes, lirise, vlerave, te drejtave universale.

Presidentin e madh Regan dhe personalitetin me te shquar te periudhes moderne te njerrezimit, Papa Vojtilen”, shkruan Shehu.

Flash Lajme

Më të lexuarat