Në Këshillin e Tetorit, Franca, Holanda dhe Danimarka kundërshtuan fillimin e bisedimeve të pranimit në BE me Tiranën dhe Shkupin. Në një intervistë të mëvonshme me Ekonomistin, Presidenti francez Emmanuel Macron e bëri të qartë se BE-ja kishte nevojë të reformojë procedurat e anëtarësimit, të cilat ai tha se “nuk ishin më të përshtatshme për qëllimin”.

“Unë nuk dua ndonjë anëtar të ri të mëtejshëm derisa të reformojmë vetë Bashkimin Evropian”, tha ai në intervistë. “Sipas mendimit tim, ky është një parakusht i sinqertë dhe i domosdoshëm”. Propozimi joformal francez parashikon shtatë pika të konvergjencës graduale – nga sundimi i ligjit deri te arsimi, ekonomia dhe tregu i brendshëm. Opozita kryesore në tetor ishte në thelb kundër Tiranës dhe jo Shkupit. Megjithatë, burime diplomatike i thanë EURACTIV se në takimin e së hënës, Holanda dhe Danimarka morën një hap prapa në kundërshtimet e tyre kundër Shqipërisë. Të njëjtat burime thanë se ka shumë të ngjarë që një klauzolë shtesë për rastin e Shqipërisë të shtohet në mënyrë që të zhbllokojë bisedimet e pranimit në BE.

I pyetur nëse ekziston mundësia që të “dekualifikohen” ato dy vende në mënyrë që të hapen bisedimet e Maqedonisë së Veriut për në BE, ndërsa i drejtohen Shqipërisë në një fazë të mëvonshme, një diplomat tha se kjo mundësi është gjithmonë një mundësi, por nuk do të ishte e dobishme për asnjë vend anëtar të BE-së ose rajoni më i gjerë i Ballkanit. Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian nuk mori pjesë në takim dhe, sipas burimeve, nuk ishte planifikuar të marrë pjesë në këshillin e punëve të jashtme më vonë sot. Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Nikolai Dimitrov tha se vendi i tij nuk do të bjerë në “kurthin e viktimizimit” ose të fajësojë ndokënd.

“Ne do të vazhdojmë të prodhojmë një lajm pozitiv, si në reformat në shtëpi ashtu edhe në marrëdhëniet e mira me të gjithë fqinjët tanë, dhe do t’i bëjmë të pamundur që të gjitha vendet anëtare të mos thonë përsëri në muajt e ardhshëm,” shtoi ai. Duke iu referuar propozimeve franceze për të reformuar procesin e pranimit në BE, ministrja e jashtme bullgare Ekaterina Zakharieva tha se shumica e ministrave nënvizuan se ato ishin propozime të mira, por ekzistojnë edhe disa mosmarrëveshje për të cilat duhen bisedime të mëtejshme. Sidoqoftë, ajo nënvizoi se negociatat e pranimit nuk kanë nevojë të shtyhen pasi BE-ja negocion në kornizën e pranimit.

“Këto procese mund të jenë paralele. Ne nuk kemi pse të presim që debati për kornizën e re të përfundojë”, tha ajo. Presidenca e Kroacisë së BE planifikon një samit të madh BE-Ballkan Perëndimor në Zagreb në maj dhe përkrahësit e zgjerimit besojnë se procesi do të zhbllokohej as atëherë, ose para samitit, ndoshta në një Këshill të BE në mars. Greqia është një nga avokatët kryesorë të zgjerimit të bllokut në Ballkanin Perëndimor. Në vitin 2003, ajo organizoi një samit të Selanikut në të cilin liderët e BE ranë dakord për t’i dhënë rajonit një perspektivë të qartë europiane. Sidoqoftë, që nga ajo kohë, vetëm Kroacia ka arritur të anëtarësohet në BE ndërsa Serbia dhe Mali i Zi kanë filluar bisedimet e pranimit.

Greqia do të marrë drejtimin e integrimit të Ballkanit Perëndimor

Qeveria Greke është e vendosur që të ndërmarrë të gjitha nismat e nevojshme për të siguruar që ambicia e rajonit të Ballkanit Perëndimor do të bëhet realitet së shpejti, tha Ministri Grek i Punëve të Jashtme Nikos Dendias. Dendias organizoi një takim në Bruksel të Hënën (9 Dhjetor), në të cilin morën pjesë më shumë se njëzet homologë të BE, por edhe Gent Cakaj i Shqipërisë dhe Nikolla Dimitrov i Maqedonisë së Veriut. “Kjo ishte një mundësi e parë e dobishme për hapat e ardhshëm pas mbledhjes së Këshillit Europian të Tetorit,” tha Dendias, duke iu referuar samitit të BE i cili dështoi t’i jepte dritën jeshile Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore për të filluar bisedimet e pranimit në BE. Por ai theksoi se ka nevojë për të mbajtur perspektivën evropiane të dy vendeve në krye të agjendës. “Greqia është vendi më i vjetër i BE në rajon. Është një faktor kryesor në stabilitetin dhe promovimin e bashkëpunimit dhe do të vazhdojë të ndërmarrë nisma konkrete në këtë drejtim”, shtoi Dendias, duke theksuar se objektivi është një rezultat pozitiv “ndoshta Marsin e ardhshëm”. /E.D/

Flash Lajme

Më të lexuarat