Protestat në Serbi, Shqipëri dhe Malin e Zi vazhdojnë, demonstruesit ndërmarrin hapa më radikalë

Organizata e njohur “Europe Western Balkans”, thekson se Ballkani Perëndimor po preket nga një valë protestash.

E veçanta e këtyre protestave ka të bëjë me faktin se në Shqipëria i organizojnë partitë politike kurse në Serbi dhe në Mal të Zi shoqëria

Protestat antiqeveritare kanë vazhduar gjatë fundjavës në kryeqytetet e Serbisë, Shqipërisë dhe Malit të Zi, si dhe vende të Ballkanit Perëndimor. Ndërsa protestuesit në Shqipëri u përleshën përsëri me policinë, e shtuna mbrëma shënoi herën e parë që forca parandaluese u përdor kundër pjesëmarrësve të demonstratave të Beogradit, të cilët sulmuan ndërtesën e transmetuesit publik të vendit. Protestat në të tre vendet synojnë të përmbysin partitë në pushtet, të udhëhequra nga Presidenti Aleksandar Vuçiç, Kryeministri Edi Rama dhe Presidenti Milo Gjukanoviç. Regjimet akuzohen për korrupsion, shtypjen e demokracisë dhe liritë mediatike, si dhe situatën e pakënaqshme ekonomike.

Më 16 mars, dhjetëra demonstrues, të udhëhequr nga politikanët e opozitës Bosko Obradoviç dhe Dragan Dilas, hynë në selinë e Radiotelevizionit të Serbisë (RTS), duke anashkaluar sigurinë dhe duke kërkuar një mundësi për të menaxhuar pikëpamjen e jetesës. Që nga protesta që kanë filluar në fillim të dhjetorit, asnjë nga organizatorët nuk është ftuar në RTS, e cila është ende kanali televiziv më shikuar në vend.

Nuk pati akte dhune, dhe policia arriti të largojë qytetarët nga ndërtesa pas disa orësh, me disa akuza për trajtim joproporcionalisht të ashpër në rrjete sociale. Vetëm një person u arrestua për sulm ndaj një oficeri policie. Presidenti Vuçiç njoftoi se do të adresojë incidentin gjatë një konference shtypi të jashtëzakonshme të dielën në mesditë. Duke u larguar nga protesta tradicionale të shtunën, organizatorët njoftuan në këmbim se ata do të organizonin protesta përpara Presidencës në të njëjtën kohë, duke kërkuar dorëheqjen e Vuçiç.

Më parë këtë javë, partitë e mbledhura në Aleancën për Serbinë, koalicioni më i fortë i opozitës në vend, i dhanë Vuçiç dhe zyrtarëve të tjerë të lartë një muaj kohë që të jepnin dorëheqjen nga zyrat e tyre ose të përballeshin me demonstruesit nga të gjithë Serbinë që do të mblidhen në 13 prill në Beograd nëse atëherë kërkesat nuk plotësohen. Ky është protesta e parë e organizuar në mënyrë eksplicite nga politikanët e opozitës, të cilët kanë filluar t’u drejtohen qytetarëve gjithnjë e më shumë çdo javë, duke marrë rolin nga figurat publike popullore dhe përfaqësuesit e nismave qytetare.

Protesta në Shqipëri

Ndërkohë, protestat në Shqipëri janë organizuar haptazi nga opozita që nga fillimi. Deputetët e Partisë Demokratike, së bashku me disa parti të tjera të opozitës, kanë dhënë dorëheqjen nga postet e tyre parlamentare në shkurt. Kreu i PD, Lulzim Basha, ka qenë në ballë të demonstratave që nga fillimi i tyre. Më 16 mars, protestuesit në Shqipëri u përpoqën përsëri të sulmonin zyrat e kryeministrit Rama dhe pastaj të parlamentit kombëtar. Ata u ndaluan në përpjekjen e fundit nga policia, të cilët hodhën gaz lotsjellës dhe përdorën ujë për t’i shpërndarë ato. Të paktën një protestues u dëmtua, njofton Balkan Insight. Basha njoftoi se forma të ndryshme të rezistencës së qytetarëve do të mbahen në të gjithë vendin gjatë ditëve të ardhshme. Si Ambasada e SHBA dhe delegacioni i BE në Shqipëri e dënuan dhunën, dhe i kërkuan organizatorëve që ta pengonin atë të përshkallëzohej gjatë protestave të ardhshme.

Protesta në Malin e Zi

Në Malin e Zi, nga ana tjetër, protestat janë ende pothuajse ekskluzivisht të organizuara nga lëvizjet qytetare dhe jo nga partitë e opozitës. Kjo e shtunë dëshmoi përsëri se mijëra njerëz (në një vend prej 620.000) kërkonin dorëheqjet e zyrtarëve më të lartë shtetëror, duke filluar me Presidentin Milo Gjukanoviç, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 1989. Demonstratat janë nxitur nga punët e shumta që kanë treguar në dukje shkallën e korrupsionit të partisë në pushtet. Nën hashtagun “Resist”, ato po zhvillohen çdo të shtunë, dhe ato të ardhshme tashmë janë shpallur për 23 mars.