Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dardania/public_html/dardania.com/plugins/system/jabuilder/helper.php on line 265
Maqedoni

Maqedoni

Colors: Purple Color

“Misioni ndërkombëtar i vëzhgimit për zgjedhjeti OSBE /ODIHR do të ketë gjithsej 240 vëzhgues. Ata do të vendosen nëmënyrë uniforme në të gjithë vendin në mënyrë që të sigurojnë një shembullpërfaqësimi të drejtë dhe të paanshëm për të cilin do të japim notat tona “, tha në një intervistë me MIA-n, shefja e Misionit të OSBE / ODIHR, Korin Jonker.

Qendra për Liri, CIVIL inkurajon të gjithë qytetarët që të raportojnë parregullsitë e çdo lloji. Presionet, kërcënimet, shantazhet, korrupsionin, ryshfetin, keqpërdorimin e resurseve publike apo pozitës zyrtare, thyerjen e heshtjen zgjedhore, punën e paligjshme të administratës zgjedhore, agjitacionin e propagandën, gjuhën e urrejtjes, lajme të rreme, probleme me listat e votuesve, respektivisht gjithçka që qytetarët mendojnë se nuk është në pajtim me botëkuptimin e tyre për zgjedhjet e lira, të drejta dhe demokratike, mund t’i raportojnë në CIVIL.

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut sot votojnë për presidentin e ri. Mbi 1.8 milionë votues do të përzgjedhin mes tre kandidatëve:  Stevo Pendarovski – kandidati i LSDM dhe i përbashkët me partitë e koalicionit qeveritar,  Gordana Siljanovska Davkova është kandidatja e mbështetur nga partia opozitare maqedonase  dhe Blerim Reka si kandidati i vetëm shqiptar i pavarur, por që mbështetet nga partitë opozitare Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa, përcjellë INA.

Flash Lajme