Maqedoni

Colors: Purple Color

Ai i ka miliona borxhe shtetit, përmes transaksioneve të dyshimta, që ka dëmtuar buxhetin shtetëror. Ky është Orce Kamçev, biznesmeni nga Shkupi i dyshuari kryesor në rastin “Perandoria” të Prokurorisë Speciale, i cili për ti ikur akuzës ai kishte hyrë në pazare me njerëz të afërt të kryeprokurores speciale, Katica Janeva, por edhe komunikime direkte me te.

Nuk janë të vërteta arsyet e homologut kosovar dhe ne në çdo moment jemi të gatshëm të bisedojmë me fakte e argumente, madje edhe ballafaqim medial. Kështu për gazetën koha.mk ka deklaruar ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, pas vendimit të ministrit të Tregtisë së Kosovës, Endrit Shala për taksë për mjaltin dhe pataten nga Maqedonisë.

Skandalet e ministrit Filipçe nuk kanë të ndalur. Sot bën thirrje për kyqje të “ekspertëve te VMRO-së në grupet punuese për ndërtimin e kompleksit të ri të Qendrës Klinike Universitare në lagjen Gjorqe Petrov në Shkup” duke anashkaluar Aleancën për Shqiptarët dhe ekspertët e saj në këtë fushë të organizuar në Departamentin e Shëndetësisë.

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim ish-kryetarin e Çegranit, Emshi Ejupi dhe Fadil Xhelili, ish-drejtor i kampit të Çegranit.

Ambasadori i Kosovës në Maqedoninë e Veriut, Gjergj Dedaj, i cili ishte pjesë e këtij takimi ka bërë me dije se presidenti Thaçi ka nderuar me mirënjohje autoritetet e Çegranit dhe Forinës të Gostivarit, në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Ndër qindra profesionet me rrezikshmëri të lartë në Maqedoninë e Veriut janë nga xehetarët deri te balerinët, por gazetarët mbeten jashtë kësaj liste. Megjithëse të ekspozuar ndaj rrezikut gjatë përpjekjes për të informuar opinionin, gazetarët gjithmonë mbeten nën hije të vëmendjes së shoqërisë.

Flash Lajme