Profesoresha universitar Biljana Vankovska ka theksuar se e ardhmja e Maqedonisë është në duart e shqiptarëve, por ajo përveç kësaj ka lëshuar një mesazh thumbues, përcjell INA, duke u thirrur në një porosi të saj të lëshuar në rrjetet sociale.


“Nëse veprohet sipas rekomandimeve të Komisionit të Venedikut, sipas Bujarit, kjo do të sillte deri tek rrënimi i balansit midis maqedonasve dhe shqiptarëve si në kohën para vitit 2001. Zëvendëskryeministri k ërcënohet me l uftë?! E dini se, e ardhmja e Maqedonisë është në duart e shqiptarëve: Nëse ata me shqelma nuk dëbojnë këta aventurier, atëherë të gjithë do të dështojmë së bashku”, ka shkruar Vankovska, e cila në disa raste ka shprehur qëndrimet kundër ligjit për gjuhët. Vankovska i është përgjigjur zv/kryeministrit për eurointegrime, Bujar Osmani, lidhur me deklaratën e tij se çdo hapje e Ligjit për gjuhët, me të cilin janë mbyllur çështjet e Marrëveshjes së Ohrit do të na kthejë para vitit 2001. Ajo është e njohur edhe si kritikuese e pushtetit dhe kundërshtare e Marrëveshjes së Prespës. (INA)

Ако се постапи по препораките на Венецијанската комисија, според Бујар, тоа би довело до нарушување на балансот меѓу…

Gepostet von Biljana Vankovska am Sonntag, 8. Dezember 2019

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All