Kosova

Ai bashkë me përfaqësues, zyrtarë e aktivistë të këtij subjekti fillimisht vizituan varrin e Shtjefën Gjeçovit në Shën Gjergj, restaurimi i të cilit u përurua.

Përmes një njoftimi në facebook, bëhet e ditur se me këtë rast Kurti ka thënë se Atë Shtjefën Gjeçovi ka bërë studime të kulturës dhe ka grumbulluar thesarin e traditës shqiptare.

Akademia Suedeze e Shkencave sivjet shpërbleu me çmimin Nobel për Letërsi, autorin austriak Peter Handke, një mbështetës i gjenocidit dhe luftërave në ish-Jugosllavi nën regjimin e Sllobodan Millosheviqit. Ndarja e Nobelit për Handke u cilësua vendim skandaloz nga përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës por edhe nga njohës të letërsisë botërore.Madje, sot në Prishtinë prej orës 11:00 pritet të mbahet protestë para Ambasadës së Suedisë, duke kërkuar anulimin e Nobelit për Letërsi 2019.

15 aksidente me të lënduar

15 aksidente me të lënduar

Numri i aksidenteve që po ndodhin çdo ditë në Kosovë vazhdon të jetë i lartë. Kështu, vetëm në 24 orët e fundit janë raportuar 42 aksidente trafiku, prej tyre 15 me të lënduar dhe 27 me dëme materiale, shkruan rtv21.tv.

Flash Lajme