Kosova

Youth Initiative for Human Rights në Kosovë ka organizuar sot një aksion simbolik në sheshin “Nëna Tereza” në Prishtinë, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Paqes.

Pjesëmarrësit kanë mbajtur në dorë banerat e krijuara me faktet së kaluarës sonë, të veshur me të zezë (rrobat, maskat), si dhe sytë të mbështjellë me material të zi, duke lënë të kuptohet se ‘jemi – ‘Sy-mshelë në “Paqe”’ – që njëherësh është edhe slogani i këtij aksioni simbolik.

Presidenti i SHBA, Donald Trump gjatë një tubimi në Karolinën Veriore ka cekur mes arritjeve të tij, dhe marrëveshjen Kosovë- Serbi.

Trump theksoi gjatë tubimit për fushatën se marrëveshja e 4 shtatorit është për Çmim Nobel, pasi sipas tij, Shtëpia e Bardhë po ndalon vrasjet masive mes dy shteteve.

Richard Grenell

Emisari special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka konfirmuar vizitën në Kosovë, në kuadër të një delegacioni të qeverisë amerikane i udhëhequr nga kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave të Zhvillimit të SHBA-së (DFC) Adam Boehler.

Flash Lajme

Më të lexuarat