Kosova

Sipas Komunës, gjatë ditës së sotme, është punuar intenzivisht në hapjen dhe mirëmbajtjen e rrugëve, por rënia e vazhdueshme e borës, e vështirëson qarkullimin.

Rrugët në fshatrat e thella janë hapur, si në Berishë, Fshati i Ri, Tërpezë, Lladrovc, Senik, Bardh, Temeqinë, Ngucat, Bellanicë, Pagarushë, Guriq, Gajrak, Llapçevë, Panorc, Vërmicë, Gollubovc, Tërpezë e Ulët, Drenoc, Gurbardh dhe fshatra tjerë.

Vështirësi në kalim

Vështirësi në kalim

Për shkak të shtimit të reshjeve të borës, qytetarët e Kosovës po ballafaqohen me vështirësi në komunikacionin rrugor.

Ndonëse po raportohet se rrugët po pastrohen, në disa fotografi që ka siguruara nga rtv21.tv shihet se rruga nga Prizreni për në Prevallë është e papastruar dhe kjo paraqet vështirësi për kalim.

Vazhdojnë reshjet

Vazhdojnë reshjet

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se nesër do të mbajë mot i vranët dhe me reshje bore dhe që pritet të ngritën temperaturat.

“Në fushat barike do të ketë rënje të theksuar, por që vlerat termike do të ngritën ndjeshëm, krahasuar me gjendjen e fundit që kishim.

“Nëse duam ta shohim veten se kush jemi, ne duhet t’i shohim bijtë tanë, heronjtë tanë e shembullin e tyre. Duke shprehur respekt për bashkëluftëtarët e gjallë, për familjet dhe duke iu kërkuar falje edhe për mungesat potenciale të trajtimit që do t’iu bëjë vendi, populli e institucionet, unë ju them se do të rrugëtojmë rrugës së tyre”, tha kryeministri.

Flash Lajme