Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dardania/public_html/dardania.com/plugins/system/jabuilder/helper.php on line 265
Shëndeti

Nëntë meshkuj ndër 10 në Itali janë të stresuar. Këtë tregon studimi i fundit i realizuar në fqinjin tonë përtej Adriatikut. Ankth, dhimbje koke, dhimbje muskulare, probleme të gjumit apo gastrointestinale, të gjitha këto lidhen me stresin sipas hartuesve të studimit, që i kanë diktuar shqetësime të tilla te një numër tejet i madh meshkujsh.

Closeup of beautiful woman sleeping and alarm clock (focus on alarm clock).

Ekspertët thonë se më pak orë gjumë në ditë është një nga mitet më të dëmshme rreth shëndetit.

Menaxhimi i rregullt në katër ose pesë orë rrit rrezikun e sulmeve të zemrës, sulmeve në tru dhe vdekjes së hershme, sipas një studimi mbi 20 mitet më të zakonshme rreth gjumit nga studiuesit amerikanë.

Konsumimi i përditshëm i mishit të kuq apo të përpunuar, edhe në sasitë më të vogla, mund të rritë rrezikun e sëmundjeve të rënda të stomakut. Një studim gjashtëvjeçar i Universitetit të Oksfordit me pjesëmarrjen e rreth gjysmë milion grave dhe burrave anglezë të moshës 40 deri 69 vjeç ka treguar se dietat me bazë mishin e kuq shtojnë me gati 20 për qind rastet e kancerit të zorrëve.

Në tre muajt e parë të vitit 2019 në mbarë botën raportohet të jetë trefishuar numri i rasteve të fruthit krahasuar me një vit më parë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tregon se kontinenti i Afrikës ka përjetuar rritjen më dramatike me 700 për qind, ndjekur nga Evropa me 300 për qind, dhe Mesdheu Lindor me 100 për qind.

Flash Lajme