Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dardania/public_html/dardania.com/plugins/system/jabuilder/helper.php on line 265
Shëndeti

Sipas një studimi të ri, përdoruesit e kanabisit kanë nevojë për më shumë se trefishin e anestezisë për t’u operuar (220 %) në krahasim me një jo përdorues.

Ky raport është bërë përgjatë një studimi të 250 pacientëve në Kolorado, i cili zbuloi se doza normale e anestezisë ishte më pak e efektshme për ata që konsumonin marihuanë në baza javore ose ditore.

Si ndikon stresi në fitimin e peshës – Ushqimet që e mbajnë larg dhe ato që e përkeqësojnë

Kur jemi të stresuar ne na nxitet dëshira për të ngrënë. Kortisoli është hormoni që lëshohet kur jeni në stres dhe ky hormon rrit dëshirën e të ngrënit gjëra të yndyrshme dhe me sheqer.

Sweet dreams

Mitet që përfliten ngado për gjumin dëmtojnë shëndetin dhe humorin, si dhe shkurtojnë jetët tona. Këtë e thotë një ekip studiuesish të Universitetit të Nju Jorkut, që kanë rrëmuar në internet për të gjetur pretendimet më të përhapura për një gjumë nate të mirë.

Duhet t’i mbajmë dhomat tona të gjumit sa më errët të mundemi  dhe të evitojmë dritën blu para se të shkojmë në shtrat.

Dhoma e gjumit moderne është plot me drita dhe pajisje elektronike, me monitorë kompjuterësh dhe radion me orën e zgjimit, përveç smartfonëve thuajse gjithnjë prezentë që vibron dhe ndriçon krah nesh.

Flash Lajme