Në mjekësinë popullore hithra njihet si mbretëresha e bimëve mjekësore, për shkak të efekteve të saj pozitive në shërimin e disa sëmundjeve. Përdorimi i kësaj bime gjatë periudhës së pranverës ndihmon në pastrimin e gjakut dhe te të sëmurët me anemi, shkruan “Zëri.info”.

Fitokemikalet që i japin ngjyrën blu boronicave mund të përmirësojë seriozisht shëndetin kardiovaskular, tregojnë studimet më të fundit, shkruan Panacea.

I quajtur ndryshe si vrasësi i heshtur, pasi që nuk ka simptoma të dukshme, tensioni i lartë i gjakut shkakton probleme në sistemin kardiovaskular që në afat të gjatë mund të shkaktojë sëmundje të veshkave dhe sulm në tru.

Vera e zezë shërben si masë parandaluese e sëmundjeve iskemike të zemrës, kurse vera e bardhë i forcon mushkëritë

Sipas një studimi të bërë në klinikën e universitetit Buffalo në SHBA, publikuar përmes Forumit gjerman për verë dhe shëndet si dhe në Austri përmes listës profesionale “Winzer”, vërtetohet se vera e kuqe ka më shumë ndikim pozitiv në shëndetin e njeriut sesa vera e bardhë, për shkak se përmbajtja substanciale në verërat e kuqe është më e madh.

Flash Lajme