Depresioni është një çrregullim psikologjik i cili ka simptoma të ngjashme me ankthin, si mungesa e energjisë, çrregullime të gjumit, frymëmarrje e vështirë, etj.

Në lidhje me depresionin duhet të vizitoheni tek mjeku psikolog, por ekzistojnë edhe disa receta bimore që përgatiten në kushte shtëpie dhe që do t’ju ndihmojnë shumë

Ujë me xhenxhefil- Xhenxhefili ka 14 përbërës bioaktiv, që kanë një ndikim pozitiv në shumë procese metabolike. Sipas një studimi ai ka ndikim pozitiv edhe ne mbrojtjen e trurit, si dhe dëmtimeve që shkaktohen nga stresi. Xhenxhefili rrit nivelin e seratoninës.

Ujë me uthull molle- Uthulla e mollës ka një përdorim të gjerë në fushën e shëndetësisë. Ajo ka një ndikim direkt në uljen e nivelit të sasisë së sheqerit në gjak duke rritur energjinë. Kjo uthull përmban minerale esenciale për funksionimin normal të organizmit.

Shafran- Shafrani njihet për vetitë e tij bioaktive. Ai zvogëlon simptomat e ankthit, depresionit dhe njëkohësisht rrit nivelin e seratoninës dhe dopaminës. Konsiderohet si një anti-depresant natyral.

Gjitashshtu mjekët popullorë dhe studiuesit këshillojnë që të konsumoni ushqime të shëndetshme, aktivitete fizike dhe gjumë të rregullt./ e.k-Dritare.net


Flash Lajme