Teksa ndodhemi në kulmin e sezonit veror, konsumimi i një birrre të ftohtë mund të jetë aleati më i mirë i shumë njerëzve, për të luftuar temperaturat përvëluese.

Por ndonëse mendohej se pijet alkoolike të forta janë të dëmshme, hulumtimet e fundit kanë treguar se edhe birrat ndikojnë keq në organizmin e njeriut.

Që të keni një panoramë sa më të qartë, ekspertët kanë treguar se çfarë ndodh me trupin e njeriut nga 20 minuta deri në 24 orë pas konsumimit të birrave.

Pas 20 minutave:

Ndjesi ngazëllimi dhe lindja e emocioneve të tjera”

Pas 1 ore – 1 ore e gjysmë:

Dehidratim, urinim i shpeshtë, përgjumje”

Pas 12 – 24 orëve: 

Dhimbje e koke, etje, zverdhje, marrje mendsh, etj”

Por më e keqja vjen nëse jeni i apasionuar pas birrave dhe i konsumoni ato çdo ditë.

Efektet e konsumimit të përditshëm të birrës në trup:

– Kapsllëk
– Disponim të ulët
– Inflamacion i hepatitit dhe cerozës
– Ligështim të këmbëve, pagjumësi, dobësim të imunitetit, çrregullimi i rrahjeve të zemrës
– Aritmi, shtypje e lartë të gjakut, probleme me frymëmarrje, sëmundje koronare të zemrës, goditje në tru
– Te meshkujt shkon deri në shtypje të prodhimit të testosteronit, fryrje të barkut dhe në shtim të dhjamit në pjesën e belit dhe kofshëve
– Tek femrat shkakton mosfunksionimin e vezoreve dhe të cisteve, madje deri në sterilitet.

Flash Lajme