Shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit thonë se njerëzit që konsumojnë në masë ushqimin e shpendëve dhe kryesisht të pulës,  janë më të rrezikuar për tu prekur nga sëmundjet vdekjeprurëse.

Këto lloj produktesh, shkaktojnë kancerin e gjakut dhe të prostatës te burrat.

Studimi i ri zgjati 8 vjet, nga 2006 deri në 2014 dhe morën pjesë plot 470.000 britanikë. 23 mijë prej tyre, u diagnostikuan me kancer. Mishi i pulës, më parë ishte vlerësuar si një ndër produktet më të mira, krahasuar edhe me mishin e kuq. Ky studim ka mangësi, pasi nuk studion arsyet, por vetëm lidhjen mes mishit të pulës dhe kancerit./L.F-dritare.net


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All