Për të tërë njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut, ja cilat janë 15 ushqimet që duhet t’i evitojnë me çdo kusht.

1-Pijet energjike

Pijet energjetike janë ekuivalentët e pijeve të kafesë por të spikatura me sode.

Pirja e një pijeje sado të vogël energjike mund të shkaktojë rritjen e presionit të gjakut për shkak të kafeinës të ndodhur në të.

2-Pica

Pica përmban shumë djathë dhe salcë domatesh të kripur, që do të thotë se ekziston një dozë e madhe e natriumit dhe e karbohidrateve të përhapura në të. Ngrënia e një fete është e mjaftueshme për të shkaktuar tension të lartë.

3-Pitja

Pitet janë të pasura me natrium dhe yndyrë. Një pjesë e vogël ka 1,400 mg natrium dhe 35 g yndyrë, të cilat janë më shumë sesa marrja ditore e rekomanduar për secilën.

4-Mishi i përpunuar

Mishrat e përpunuar si salcice dhe kofshë pule përbëhen nga yndyrnadhe natrium të cilat mund të shkaktojnë migrene dhe ndërtimin e pllakave të arterieve. Këto lëndë ushqyese nuk janë miqësore me presionin e lartë të gjakut.

5-Proshuta

Proshutë mund të ketë një shije shumë të mirë, por lëndët ushqyese të përfshira në proshutë të skuqur nuk janë të mira për shëndetin tuaj. Sasia e natriumit dhe yndyrnave të ngopura që gjenden në një copë proshutë mund të rrisin nivelin e presionit të gjakut.

6-Alkooli

Alkoli mund të shkaktojë vazodilim, duke bërë që enët e gjakut të forcohen. Kur alkooli konsumohet, gjaku është më i vështirë të kalojë nëpër arterie duke e bërë zemrën të punojë më shumë, duke çuar kështu në presion të lartë të gjakut.

7-Supa të konservuara

Një kuti ose pako supash të konservuara është e pasur me natrium. Çdo kanoçe me supë përmban të paktën 800 mg natrium. Sasia e madhe e natriumit përdoret për t’i dhënë përmbajtjes së kanaçes një jetë më të gjatë.

8-Konsumi i shumtë i qumështit

Qumështi përmban një sasi të konsiderueshme yndyrnash të ngopura.

9-Patatet e skuqura

Patatet e skuqura përmbajnë shumë yndyrna të ngopura dhe natrium.

10-Sheqeri

Sheqeri është burimi kryesor i hiper tensionit. Njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë, duhet të bëjnë çmos që ta evitojnë përdorimin e tij.

11-Lëkura e pulës

Gjatë skuqjes së pulës, e gjithë yndyra e saj shkon në lëkurë, ndaj njerëzit me hiper tension duhet ta evitojnë lëkurën e pulës me patjetër.

12-Gjalpi i kikirikut

Yndyrnat e gjetura në gjalpin e kikirikut, mund t’a çojnë presionin e gjakut tuaj në kulm.

13-Djathi

Sado i shijshëm të jetë, djathi nuk bën aspak mirë për shëndetin, ai përmban jashtë mase shumë sodium, dhe njerëzit me probleme tensioni duhet t’a evitojnë maksimalisht atë.

14-Kafja

Kafeina e gjetur në kafe, siç dihet tashmë është shumë ë fortë për të rritur tensionin e gjakut .

15-Perime te konservuara

Perimet e konservuara përmbajnë shumë sodium dhe duhet të evitohen në mënyrë të menjëhershme.


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All