Të gjitha vajzat kujdesen gjatë gjithë kohës të duken në moshë më pak nga sa janë në të vërtetë. Mirëpo ndonjëherë kujdesi për këtë pjesë qëndron tek mënyra e të ushqyerit dhe si reagon trupi ndaj produkteve të shëndetshme ose jo.

Më poshtë ju sjellim 7 nga ushqimet të cilat kanë aftësinë të ngadalësojnë plakjen dhe t’ju bëjnë të dukeni më e re në moshë:

1.Manaferrat- Janë të pasura me antioksidantë.

2.Salmoni- Është i shkëlqyer pasi rregullon nivelin e sheqerit në gjak dhe redukton rrezikun e atakut kardiak.

3.Vera e kuqe- Ka veti antiplakje.

4.Brokoli, spinaqi, lakra- Janë të pasura me fibra.

5.Fasulet- Kanë shumë fibra dhe luftojnë shenjat e moshës.

6.Domatet- Nuk ka rëndësi nëse i hani të gatuara apo nëpër sallata. Domatja ka veti të forta anti-plakje për shkak të përmbatjes së likopenit.

7.Çaji jeshil- Ndihmon për një lëkurë me shkëlqim dhe për të humbur në peshë.


Flash Lajme

Më të lexuarat