Një pjesë e zbuluar rishtazi e sistemit tonë imunitar mund të shfrytëzohet për të trajtuar të gjitha llojet e kancerit, thonë shkencëtarët. Ekipi i Universitetit Cardiff zbuloi një metodë për të luftuar kancerin e prostatës, gjirit, mushkërive dhe të tjera në testet laboratorike.


Zbulimet, të botuara në Nature Immunology, nuk janë testuar te pacientët, por studiuesit thonë se ato kanë potencial shumë të madh. Ekspertët thanë se megjithëse puna ishte akoma në një fazë të hershme, ishte shumë emocionuese, shkruan Dardania.com

Çfarë kanë gjetur studiuesit?
Sistemi ynë imunitar është mburoja natyrale e trupit tonë kundër infeksionit, por gjithashtu sulmon qelizat kancerogjene. Shkencëtarët po kërkonin mënyra të pazbuluara më parë që sistemi imunitar sulmon në mënyrë të natyrshme tumoret. Ajo që gjetën ishte një qelizë T brenda gjakut të njerëzve. Kjo është një qelizë imune që mund të skanojë trupin për të vlerësuar nëse ekziston një kërcënim që duhet të eliminohet. Dallimi është se kjo qelizë mund të sulmojë një gamë të gjerë kanceresh, informon Dardania.com


Ekipi i Cardiff zbuloi një qelizë T dhe receptorin e saj që mund të gjente dhe të vriste shumë qeliza kancerogjene në laborator, përfshirë qelizat e kancerit të mushkërive, lëkurës, gjakut, zorrës së trashë, gjoksit, kockës, prostatës, vezoret, veshkat dhe qelizat e kancerit të qafës së mitrës.

Ajo që është e rëndësishme, është se ajo i la indet normale të paprekura. Ky receptor i veçantë i qelizave T ndërvepron me një molekulë të quajtur MR1, e cila është në sipërfaqen e çdo qelize në trupin e njeriut. MR1 identifikon që diçka nuk po shkon mirë me metabolizmin dhe që brenda është një qelizë kancerogjene./K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP


Flash Lajme

Më të lexuarat