Këtë muaj në vendin tonë po qarkullon virusi A me dy nëntipe të tij, Ah1Ne dhe Ah3N2. Ndërkohë, numri i të prekurve nga ky grip po rritet. Ka pasur raste që te mjekët kanë shkuar edhe pacientë me temperaturë deri në 40 gradë celsius.

Doktoresha Diana Hysu, mjeke e familjes në qendrën shëndetësore nr.1, thotë se një temperaturë 40 mund të menaxhohet edhe në kushte shtëpie dhe se ajo mund të zgjasë deri në 12 orë.

Të moshuarit dhe personat që vuajnë nga sëmundje kronike duhet të shkojnë të bëjnë vaksinën kundër gripit./K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All