Mbajtja e ujit në trup, ose e njohur si fryrje të trupit, ndodh kur lëngjet e tepërta krijohen brenda trupit. Ka disa arsye pse ndodh kjo, por nuk është serioze.

Dardania.com ju sugjeron 10 ushqime që duhet t’i shtoni në dietën tuaj, e cila do të veprojë si diuretik natyral, dhe do ju ndihmojnë të hiqni qafë ujin.

1. Tranguj

Trangujt përmbajnë shumë lëndë ushqyese dhe ujë, të cilat ndihmojnë në thithjen e acidit urik të veshkave.  Ata gjithashtu përmbajnë acid kafeik që ndihmon në heqjen e ujit nga përmbajtja, informon Dardania.com. Kastravecët nuk kanë as kalori, dhe janë një mënyrë e mirë për të humbur peshë.

2. Boronica të kuqe

Boronicat e kuqe janë të pasura me antioksidantë dhe vitamina C, që ndihmojnë në thithjen e ujit të tepërt në trup. Ata gjithashtu mbrojnë qelizat e trupit të dëmtuara nga toksina e tepërta dhe radikalet e lira.

3. Shalqiri

Shalqinjtë përbëhen nga 92% ujë, dhe janë të ngarkuara me minerale dhe vitamina të ndryshme që kanë veti diuretike.

4. Selino

Selinoja përmban një përbërje të quajtur kumarin, që ndihmon në pastrimin e trupit dhe nxjerrjen jashtë të të gjitha formave të padëshiruara. Gjithashtu parandalon presionin e lartë të gjakut.

5. Xhenxhefil

Xhenxhefili konsiderohet si një nga ushqimet më efektive, diuretike. Ndihmon në tretje dhe pastrimin e të gjitha toksinave të dëmshme nga trupi.

6. Karotat

Karotat janë të pasura me antioksidantë dhe vitamina që lehtësojnë detoksifikimin  e trupit. Falë përmbajtjes së kaliumit, karota ruan nivelet e kolesterolit dhe sheqerit në gjak.

7. Kanella

Kanella përmban krom, e cila ndihmon në kontrollin e oreksin. Kanella gjithashtu ndihmon në rritjen e imunitetit dhe është një agjent i shkëlqyer detoksifikimi.

8. Luleradhiqe

Luleradhiqe tradicionalisht është përdorur si diuretik natyral. Në Evropë, ekstrakti i luleradhiqes përdoret për të trajtuar shumë sëmundje.

9.  Asparagu

Përmbajtja e lartë e kaliumit në asparag ndihmon në ndalimin e mbajtjes së ujit të panevojshëm në trup

10. Çaj jeshil

Çaji jeshil është diuretik natyral. Hulumtimet kanë treguar se pirja e çajit të gjelbër rregullisht mund të zvogëlojë yndyrën e trupit deri në 19%./dardania.com


Flash Lajme

Më të lexuarat