Është ndarë nga jeta në moshën 96-vjeçare regjisori i famshëm italian Franco Zeffirelli, një nga njerëzit më të mëdhenj të kulturës italiane dhe botërore.

Zeffirelli ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Romë, ndërkohë familjarët shprehen se ‘u shua ngadalë nga një sëmundje e gjatë’.

Franco Zeffirelli con Blanche al termine della presentazione del Rigoletto di Giuseppe Verdi, nella casa museo del Maestro Zeffirelli a Roma, 6 novembre 2018.
ANSA/MAURIZIO BRAMBATTI

I madhi Zeffirelli përpos se ishte regjizor i gjithçkaje, ishte edhe skenograf, prozator dhe lirik i shquar, i njohur në të gjithë botën.

Regjizori italiani punoi me Antonionin, De Sicas, Rossellinin dhe më pas në vitin 1949 me Viscontin.

Franco kishte qëllime të larta dhe i pëlqenin “Tregimet e Mëdha”,“Dashuritë prelude”, çdo gjë romantike, ishte një dashnor i klasikëve./e.k-Dritare.net

Foto 1 nga 5


Flash Lajme