Aulona Musta, është një ndër gazetaret e cila është më aktive në rrjetet sociale, jo vetëm për të treguar ku është dhe çfarë po bën, por herë pas here edhe për të dhënë këshilla të ndryshme.

Në lidhje me shëndetin, sjelljen, por jo vetëm, këtë herë moderatorja ka një këshillë të vyer për të gjithë prindërit që i bashkon i njëjti problem: fëmija bën naze me ushqimin.  Aulona ka treguar eksperiencën e saj, me të voglën Amarën, e cila që në vegjëli është rritur me rregulla të cilat sot i shërbejnë që të ushqehet sa më mirë.

Nëse edhe ju e keni këtë problem, ne ju sugjerojmë këshillën e mami Aulonës:

Nje pyetjet qe, shume nga mamat’ qe me ndjekin, me bejne shpesh eshte: si ja ke dale qe Amara ha gjithcka. Shume nga ju me kerkojne keshilla qe ti zbatojne me femijet e tyre. Ne fakt, une mendoj se aq sa e nevojshme eshte te marresh keshilla mbi memesine ne pergjithesi, po aq e veshtire eshte te japesh. Kjo sepse prinderimi eshte dicka kaq personale dhe varet nga shume faktore. 

Megjithate me shume se sa keshilla, une do te ndaj me ju eksperiencen time ne lidhje me menyren e ushqimit te Amares. 
Kjo qe shikoni ne kete video ishte darka e Amares dje, te cilen Amara e hengri te gjithen, pa naze. Kjo vjen sepse Amara eshte mesuar qe diten e pare qe ka nisur te haje e deri me sot, qe duhet te haje perimet.

Te gjitha perimet. Ne te gjitha format e tyre, te gjalla, te gatuara, gjelle. Perimet duhen ngrene sepse jane te shendetshme. Por edhe sepse nuk ka alternative tjeter! Nese nuk hahen perimet, ose me sakte ushqimet qe une kam gatuar dhe qe jane me te shendetshme per te, nuk hahet asgje tjeter. 
Femija mesohet me shembuj! Te njejten pjate qe hengri Amara, hengra dhe une dhe bashkeshorti. Amara s’ka pare kurre nje shishe pije me gaz, apo lengje kartoni ne frigorifer dhe rrjedhimisht e ka mesuar qe prinderit e saj mendojne se ato jane te demshme prandaj nuk i konsumojne per vete dhe rrjedhimisht nuk ja japin as asaj. Keshtu qe Amara nuk i kerkon. Ne pese vite une nuk kam skuqur asnjehere te vetme patate, si alternative ushqimi per Amaren.

 Padyshim qe ajo ka ngrene patate te skuqura nese kemi qene per dreke te nena psh, ose diku tjeter. Ama keshtu e ka mesuar qe patatet e skuqura jane ushqim “festash”, qe hahen sh sh rralle sepse na bejne keq, keshtu qe nuk i kerkon.

Amara e di qe nuk vendos ajo cfare duhet te haje, por vendos une. Ashtu sic e di edhe qe, nese mund te kete ushqime qe s’i ka shume qejf, duhet ti haje sepse jane te shendetshme dhe i bejne mire.
Rregulli eshte nje tjeter faktor i rendesishem. Vaktet hahen ne orar. Para vakteve nuk hahet asgje qe mund te prese oreksin. Nese femija eshte psh mbasdite te lodrat dhe aty kerkon kokoshka, pastaj leng, pastaj embelsire, normalisht qe kur te shkoje ne shtepi s’do doje te haje me. Prandaj nuk i blihen!

Fëmija ndjek shembullin dhe jo këshillën. Ngrënia me orar te caktuar gjithashtu është mënyrë e mirë. Ne japim ide çfarë ka funksionuar për fëmijën tonë. Secili e bën vetë zgjidhjen. Ama, poste të tilla duhet të bëhen shembull për ata që duan të na lexojnë”, shkruan Aulona./L.F-dritare.net 

View this post on Instagram


Flash Lajme

Më të lexuarat